Konkurs internetowy "Znam Patrona Mojej Szkoły"

baner dni patrona

Zapraszamy do udziału w internetowym konkursie "Znam Patrona Mojej Szkoły". Jak wziąć w nim udział - przeczytasz o tym w regulaminie - tutaj.

Oto pierwsze dwa poniedziałkowe zadania:

Zadanie nr 1

Podaj, z jakiej dynastii pochodził władca, który był założycielem Uniwersytetu Jagiellońskiego?

Zadanie nr 2

W którym wieku (podaj również, która to połowa) został założony Uniwersytet Jagielloński?

 

Tym razem zadania będą dotyczyć życia średniowiecznych studentów

Zadanie nr 3

Jaką nazwę nosił pierwszy, najniższy stopień naukowy, jaki można było zdobyć na krakowskiej uczelni w czasach średniowiecznych?

Zadanie nr 4

Ile przedmiotów do nauczania wchodziło w skład sztuk wyzwolonych?

 

A teraz pytania o najwieksze sławy polskiej nauki związane z Naszym Patronem.

Zadanie nr 5

W najbliższym sąsiedztwie naszej szkoły znajduje się ulica nazwana imieniem jednego z najznakomitszych uczonych Akademii Krakowskiej, wybitnego matematyka, astronoma, medyka oraz również rektora tej uczelni, żyjącego w XVI i XVII wieku. Był twórcą rozwiązania zagadki - dlaczego pszczoły tworzą plastry w kształcie sześciokątnych komórek ? O kim mowa?

Zadanie nr 6

W tym roku mija mały jubileusz, 130 lat temu dwaj naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonali jako pierwsi na świecie ... To właśnie jest zagadka – jak nazywali się owi uczeni i jakiego odkrycia dokonali? Dla ułatwienia podamy, że byli to fizycy.

 

I oto ostatnie pytania:

Zadanie nr 7

Z podanych obok  liter ułóż słowo. Litery: B N i U Ł A K N U. Wskazówki - słowo pochodzi z języka łacińskiego i oznacza przedmiot, który możemy zobaczyć (nie wypożyczyć!) np. w Bibliotece Jagiellońskiej.

Zadanie nr 8

Budynek_UJ

Na fotografii został przedstawiony jeden z najbardziej znanych budynków należących do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak nazywa się ten budynek?

Wszystkie rozwiązania zagadek należy umieścić na karcie odpowiedzi, którą możesz wydrukować uprzednio ściągając plik PDF - tutaj. Kartę odpowiedzi proszę zostawic w bibliotece szkolnej lub przekazac opiekunowi konkursu - p. Norbertowi Pieszczyńskiemu. Termin składania kart - piątek (7.06) do godziny 11.00.

Dni z Patronem - Konkursy

W dniach 3 - 7 czerwca uczniowie będą mogli wziąć udział w następujących konkursach związanych z historią i działalnością Uniwersytetu Jagiellońskiego:

Internetowy konkurs wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim (opiekun – N.Pieszczyński)
W dniach od 3 do 6 czerwca na stronie Gimnazjum nr 23 będą pojawiać się pytania i zadania do rozwiązania na temat Naszego Patrona (w sumie będzie to 8 zadań). Uczniowie będą mogli wziąć udział w konkursie wypełniając kartę odpowiedzi, która muszą oddać 7 czerwca opiekunowi konkursu. Tego dnia odbędzie się losowanie kart odpowiedzi i przyznanie nagród. Dokładny regulamin konkursu zostanie umieszczony na stronie szkoły przed 3 czerwca.


Konkurs na prezentację multimedialną o Uniwersytecie Jagiellońskim (opiekun – N.Pieszczyński)
Wykonane prezentację multimedialne (format pliku PPS) na dowolny temat związany z Uniwersytetem Jagiellońskim prosimy przekazać opiekunowi konkursu na nośniku elektronicznym do 6 czerwca. Prace zostaną ocenione przez Jury, które wyłoni zwycięzców.


Konkurs plastyczny – temat główny – Budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego w krajobrazie miasta Krakowa (opiekun – T. Ochęduszko)
Prace plastyczne wykonane w dowolnej technice na arkuszach papieru nie mniejszych niż format A4 prosimy oddać opiekunowi konkursu do 6 czerwca. Temat przewodni to Budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego w krajobrazie miasta Krakowa

 

Konkurs na fraszkę o Uniwersytecie Jagiellońskim (opiekun – M. Korpal)
Fraszki o Uniwersytecie Jagiellońskim prosimy przekazać opiekunowi konkursu do 6 czerwca.

Dla autorów najlepszych prac w każdym konkursie zostały przygotowane nagrody - pula nagród to 300 zł.

Zapraszamy!

Dni z Patronem 3 - 7 czerwca

W dniach 3 - 7 czerwca zostaną zorganizowane w naszym gimnazjum Dni z Patronem. Odbędą się wyjścia tematyczne, lekcje historii oraz konkursy związane z powstaniem i działalnością Uniwersytetu Jagiellońskiego - Naszego Patrona. Zapraszamy do udziału w konkursach. Na najlepszych czekają nagrody rzeczowe. Zapraszamy!

Więcej o konkursach - kliknij tutaj.

Nasze Szkoły

1% podatku

DSD - Baner

Szkoła Odkrywców Talentów