Konkurs Poezji Obcojęzycznej

15 marca br. w XX Liceum Ogólnokształcącym im. L. Staffa w Krakowie już po raz szesnasty odbył się uroczysty finał Konkursu Poezji Obcojęzycznej dla gimnazjalistów z Krakowa i okolic oraz licealistów z XX LO. Ze względu na ogromną konkurencję konkurs odbywał się w dwóch etapach. Z radością informujemy, że Matylda Łypaczewska – uczennica klasy 3a naszego gimnazjum znalazła się w finale oraz otrzymała wyróżnienie. Matylda recytowała wiersz w języku niemieckim! Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych

W marcu odbył się w naszym Gimnazjum coroczny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Tym razem poznawaliśmy bliżej Austrię. Nagrodę główną zdobył uczeń kl. 3g- Patryk Hebda, natomiast Dominika Woch (kl. 3a) oraz Jakub Kwiatek (kl. 1d) otrzymali wyróżnienia.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Wyniki egzaminów DSD w latach 2010-15

IV Małopolski Konkurs "Scrabble auf Deutsch"

10.04.2015 odbył się już po raz czwarty finał Małopolskiego Konkursu „Scrabble auf Deutsch“. Konkurs ten organizowany był tym razem w gościnnych progach Technikum Chemicznego w Krakowie. W zawodach uczestniczyło 11 najlepszych dwuosobowych drużyn reprezentujących gimnazja z województwa małopolskiego. Konkurs ten składał się z kilku etapów. Wcześniej w szkołach odbywały się rozgrywki na etapie klasowym i międzyklasowym, które wyłaniały reprezentację szkoły. W naszym Gimnazjum po rozgrywkach na poszczególnych szczeblach najlepszy okazał się znów duet uczniów z III G: Kasia Bojar i Filip Ratajczyk, którzy ponownie reprezentowali Szkołę i walczyli co najmniej o utrzymanie ubiegłorocznej lokaty, kiedy zajęli zaszczytne III miejsce. Tym razem los, przeciwnicy, taktyka gry i ogromna wiedza językowa pozwoliły naszym uczniom przejść do rozgrywek w ścisłym finale i zająć pierwsze miejsce w Małopolsce!
Zwycięzcom serdecznie gratuluję!
Opiekunem naukowym i organizatorem poszczególnych etapów na poziomie szkoły była mgr Izabella Bukowczan.

Szklarska Poręba VI 2015 – projekt realizowany w ramach współpracy pomiędzy Gimnazjum nr 23 w Krakowie i Sportoberschule w Lipsku

W dniach 7-12.06.2015r. odbył się w Szklarskiej Porębie obóz młodzieży polsko-niemieckiej o charakterze językowo-sportowo-krajoznawczym. Ze strony niemieckiej w wymianie uczestniczyli uczniowie ze Sportoberschule z Lipska. Z polskiej strony była to głównie młodzież z klas I, II i III z grup DSD realizujących poszerzony program nauki języka niemieckiego.

zobacz zdjęcia i przeczytaj ciąg dalszy relacji

Zwiedzamy Instytut Goethego

W dniu 24.06.2015 reprezentacja uczniów z Gimnazjum nr 23 (z klas 2a i 2c) zwiedzała Instytut Goethego mieszczący się w przepięknym pałacu w Rynku Głównym. Oddział krakowski Instytutu zajmującego się promowaniem kultury niemieckiej, nauczaniem języka oraz przeprowadzaniem egzaminów językowych, jest jednym z zaledwie dwóch w Polsce - drugi znajduje się w Warszawie. Goethe Institut zajmuje kilka pięter pałacu, na jednym z nich odwiedziliśmy imponującą bibliotekę umiejscowioną w bogato zdobionych salach. Podziwialiśmy z jej okien widok na Sukiennice i Ratusz. Z biblioteki, obdarowani gadżetami reklamowymi Instytutu, przeszliśmy przez uroczy dziedziniec, nie udało nam się jedynie zobaczyć sal gdzie odbywają się kursy językowe, a które mieszczą się w nowocześnie odnowionych średniowiecznych piwnicach pałacu przy Rynku Głównym 20.
Z pewnością jednak wrócimy tam w przyszłym roku na warsztaty językowe, na które zaprasza szkoły gościnny Instytut.
 

Jubileusz 10-lecia partnerstwa szkół z Krakowa i Erding

W bieżącym roku szkolnym nasze Gimnazjum obchodzi jubileusz 10-lecia partnerstwa szkół z Anne-Frank-Gymnasium w Erding (Bawaria). Uczniowie naszego Gimnazjum już po raz dziesiąty odwiedzili we wrześniu 2014 swych rówieśników w Erding. Jest to urokliwe 34-tysięczne miasteczko oddalone o 30 km od Monachium, znane z tradycji warzenia piwa (Erdinger Bier) oraz term, w których nasi uczniowie wraz z niemieckimi rówieśnikami spędzili niejedną chwilę. W czasie pobytu w Niemczech młodzież miała możliwość bliższego poznania partnerów, z którymi korespondowali od roku przygotowując się do wyjazdu.

zobacz zdjęcia i przeczytaj więcej o naszym jubileuszu

Wirtualne tournee po Szwajcarii

W dniu 12.05 odbył się drugi i ostatni etap Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych, edycja "szwajcarska". Oglądając prezentacje multimedialne oraz plakaty dotyczące kantonów i miast w Szwajcarii, odbyliśmy fascynującą podróż po tym pięknym kraju. Zwycięzcy, a także wyróżnieni zostaną nagrodzeni podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Otrzymają wtedy, jak co rok, dyplomy, nagrody i upominki ufundowane między innymi przez Radę Rodziców ZSOI nr 2.

I miejsce - Wojciech Kotwica, kl 3a

II miejsce - Patryk Hebda, kl. 2g oraz Filip Ratajczyk, kl.3g

III miejsce - Agnieszka Kapusta, kl.3g

Wyróżnienie - Natalia Pawlica, kl.3c

Serdecznie gratulujemy! :)

Nasze Szkoły

1% podatku

DSD - Baner

Szkoła Odkrywców Talentów