Oświęcim 2017

15 listopada 2017 r. młodzież z klas  III Gimnazjum nr 23 udała się wraz z nauczycielami na wycieczkę do Muzeum Obozu Koncentracyjnego  Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Był to czas refleksji i zadumy. Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze w miejscach upamiętniających męczeństwo niewinnych ofiar nazizmu. Film Pawła Bogatu, ucz. Kl. III c  wprowadzi widzów w atmosferę wyjazdu  i upamiętni  wspólnie spędzony czas. Link do filmu

 

Projekty mitologiczne

Projekty mitologiczne
W naszym Gimnazjum, jak co roku, w klasach pierwszych uczniowie poznawali mitologię grecką na lekcjach języka polskiego i historii, a następnie przygotowywali projekty z nią związane. Zadanie to przygotowało młodzież do realizacji projektu edukacyjnego w klasie drugiej. Prezentacjom mitologicznym towarzyszył humor, dobra zabawa i rzetelna wiedza. 
Poniżej – klasa 1b prezentująca mity greckie.

Zajęcia integracyjne z osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim

Kolejne zajęcia integracyjne i praktyczne w jeździe na wózku za nami. W tym roku szkolnym uczestniczyli w nich uczniowie klas If i IId naszego gimnazjum. Podczas spotkania uczennica klasy IIIa, poruszająca się na co dzień na wózku, przybliżyła im swoją jednostkę chorobową, opowiedziała o zagrożeniach i trudnościach płynących z niepełnosprawności. Pokazała swoim młodszym kolegom i koleżankom sposoby przemieszczania się i pokonywania przeszkód. Uczestnicy zajęć mieli możliwość przekonać się osobiście, czy jazda na wózku jest łatwa i przyjemna (zwłaszcza dla początkujących). 
Oto kilka ich wypowiedzi na ten temat:
„Jazda jest trudna, trzeba włożyć w nią dużo siły.”
„Jeździ się ok., ale nie chciałbym tak.”
„Jeżdżenie na wózku nie było proste i sprawiło mi wiele trudności.”
„Jazda na wózku była trudniejsza niż się wydaje. Po 10 minutach jeżdżenia zaczęły  mnie boleć ręce więc nie wyobrażam sobie, co czuje osoba, której jedyne wyjście, to jazda na wózku”.
„Bardzo pouczające przeżycie, myślę, że przyda mi się taka umiejętność”.
„Jazda na wózku byłą łatwiejsza, niż sądziłam, choć niektóre przeszkody stanowiły dla mnie problem. Nie wyobrażam sobie jednak całego życia na wózku, bo wiem, że takie osoby mają trudniej”.
„Było to ciekawe doświadczenie. Na początku trudno było mi kierować wózkiem, ale po jakimś czasie przyzwyczaiłam się. Myślę, że po kilku „treningach” miałabym obsługiwać się pojazdem. Kiedy razem z klasą uczyliśmy się jazdy na wózku, było fajnie, ale myślę, że dla osób, które muszą się tak poruszać może to być uciążliwe”.
„Moim zdaniem jazda na wózku inwalidzkim była trudna. Podziwiam ludzi, którzy muszą radzić sobie z tym problemem. Zajęcia oceniam pozytywnie, ponieważ mogłem dowiedzieć się, jak radzą sobie ludzie na wózku”. 
„Myślę, że jazda na wózku nie zawsze jest łatwa dla osoby niepełnosprawnej”.
„Bardzo mi się podobało, mogłam poczuć się, jak osoby na wózkach”.
„Zdaję sobie sprawę, że dłuższa jazda na wózku jest ciężka, pracochłonna, a wręcz bolesna. Podobało mi się skręcanie, jednakże współczuję osobom niepełnosprawnym.  Potrzeba niesamowitej siły w rękach.”

Wycieczka do Oświęcimia

 
Jak co roku uczniowie klas trzecich Gimnazjum nr 23 Pojechali na wycieczkę do obozu Auschwitz Birkenau.
Dramat więźniów różnych narodowości zrobił na wszystkich wstrząsające wrażenie. Dla uczestników wyjazdu była to ważna lekcja historii. Rolą młodego pokolenia jest przechowanie pamięci o tym, co się zdarzyło, by nie dopuścić do podobnych tragedii w przyszłości.
 
M. Korpal, K.Osuch

Wycieczka na Litwę

Wycieczka na Litwę
 
W dniach 10-14.10.2016 roku wraz z uczniami klas II III wyruszyliśmy na wyprawę na Litwę. Wyjazd odbył się w ramach programu „ Poznawanie kresów wschodnich Rzeczypospolitej przez uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych”.
Nasza przygoda rozpoczęła się przed przekroczeniem granicy polsko - ukraińskiej w Kruszynianach, gdzie zwiedziliśmy najstarszy w Polsce drewniany meczet. Potem dotarliśmy na Litwę do miejscowości Troki. Tam urzekł nas zamek księcia Witolda oraz odbyła się degustacja tradycyjnego dania karaimskiego – ciepłego kibina z rosołem.
W Wilnie m. in. zwiedziliśmy cmentarz na Rossie, gdzie spoczywa serce Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wielu wybitnych Polaków, kaplicę MB Ostrobramskiej, cerkiew Św. Ducha, Katedrę wileńską św. Stanisława.
Cały czas podążaliśmy śladami naszego narodowego wieszcza Adama Mickiewicza. Widzieliśmy:
Uniwersytet Wileński, gdzie studiował,
jego muzeum, gdzie powstała słynna „Grażyna”,
„Celę Konrada”, gdzie był  więziony wraz z innymi filomatami.
Ostatnim etapem naszego wyjazdu było Kowno, a w nim zwiedziliśmy: Zamek, Ratusz, Dom Mickiewicza, Arcykatedrę Koweńską oraz Seminarium Duchowne.
Litwa zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Zmęczeni, ale zadowoleni, bezpiecznie wróciliśmy do domu.
 
K. Osuch, M. Kołaczyńska
 

Nasze Szkoły

1% podatku

DSD - Baner

Szkoła Odkrywców Talentów