Search

Wymiana polsko- niemiecka z partnerską szkołą z Leipzig w Krakowie

 

Program wymiany był bardzo bogaty kulturowo i krajoznawczo. W pierwszy dzień uczniowie niemieccy wraz ze swoimi polskimi partnerami uczestniczyli w wybranych lekcjach i mieli okazję poznać funkcjonowanie polskiej szkoły. Cała grupa została serdecznie przywitana przez panią dyrektor. Program pobytu obejmował zwiedzanie Krakowa ( Rynek Główny – gra miejska, Wawel , Kazimierz) , rejs statkiem po Wiśle i warsztaty gry teatralnej w Starym Teatrze. Wielką frajdą był wyjazd na wrotki, a później warsztaty cukiernicze i możliwość wyprodukowania własnych cukierków.  Mieliśmy również okazję obcować z florą i fauną podczas całodziennej wycieczki do Ojcowskiego Parku Narodowego. I choć pogoda nas nie rozpieszczała, wszyscy byli bardzo zadowoleni i pełni wrażeń. Na zakończenie naszego programu zostaliśmy zaproszeni wraz z rodzicami naszych uczniów na Uniwersytet Jagielloński, patrona naszej szkoły, do Instytutu Filologii Germańskiej, gdzie uczniowie uczestniczyli w multimedialnych quizach realioznawczych i językowych o Polsce, Krakowie, Niemczech i Lipsku. Nie było ani przegranych ani zwycięzców, a smaczna pizza i napoje przyczyniły się do intensywniejszej integracji całej grupy. Chęć poznania  innych, wzbudzenie ciekawości, poszukiwanie podobieństw i dążenie do zrozumienia różnic, a także uczenie się otwartości i umiejętność komunikacji były z pewnością nieodłącznymi elementami naszego spotkania w Krakowie. To były naprawdę niezapomniane chwile...  Do zobaczenia za rok w Leipzig!

mgr Anita Mazepa,   mgr Natalia Gawełniemcy       Projekt ten otrzymał dotację Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), organizacji międzynarodowej, utworzonej przez rządy obu krajów.